W przypadku bardzo sporych zmian skórnych, które są o wiele bardziej rozległe, niż nastoletnie „pryszcze” na twarzy, dolegliwości tego typu należy skonsultować z dermatologiem. Podobnie, jeśli w dorosłym życiu pojawiają się zmiany skórne w postaci trądziku, który jest bardziej rozległy, niż pojedyncze krosty, również warto udać się do dermatologa.
W przypadku trądziku często można mówić o cerze wrażliwej. Dlatego bardzo ważna jej codzienna pielęgnacja oraz jej sposób, czy kosmetyki stosowane do skóry twarzy.
W przypadku nastolatków, na twarzach których występuje trądzik odradza się stosowanie mydeł i żelów antybakteryjnych. Przede wszystkim dlatego, iż to nie bakterie powodują zmiany skórne, a wspomniane zmiany hormonalne. Co więcej, przy dłuższym stosowaniu środków tego typu może dojść do tego, że cera będzie wysuszona, a to przełoży się do nasilenia trądziku. Dlatego skórę twarzy warto przemywać w sposób delikatny samą wodą.
Natomiast zamiast samych żeli antybakteryjnych, po umyciu twarzy można stosować toniki. Dzięki swojemu działaniu zwężają pory skóry twarzy, co pozwala na ograniczenie pojawiania się trądziku. Warto przed zakupem sprawdzić skład toniku, ponieważ nie może on zawierać alkoholu, który wysusza skórę. Jeśli jednak skóra twarzy jest sucha, można zastosować krem nawilżający.
W szczególności okres letni może spowodować nasilenie objawów trądziku. Z jednej strony wysokie temperatury sprawiają, że skóra szybciej przetłuszcza się, z uwagi, iż gruczoły łojowe działają intensywnej, ale również same promienie słońca mogą sprawić, że na twarzy pojawi się więcej pryszczy.
Dlatego twarz należy chronić przed działaniem słońca. W przypadku osób, które mają skłonność do występowania trądziku, należy profilaktycznie stosować krem z filtrem, minimum 50.